Prijímací proces od podania žiadosti až po prijatie zaberie viac času než by sa mohlo zdať, ale preto nezúfaj a choď za svojím cieľom. Určite by si chcel vedieť kedy môžeš nastúpiť na vojenský útvar ako vojak. Koľko to asi trvá.

vojaci
vojaci

Ako a kde to začína ?  

      Daj nám o sebe vedieť! Kontaktuj nás! Využi náš kontaktný formulár "PRIDAJ SA!" alebo nám napíš , zatelefonuj, navštív nás! Kontakty TU.

          Z čoho sa skladá prijímací proces ? Ako dlho to trvá?

    Najskôr si podáš žiadosť o vstup do Ozbrojených síl SR. Žiadosť si môžeš podať kedykoľvek (či už je alebo nie je  vyhlásené prijímacie konanie na tom nezáleží, tvoja žiadosť bude zaevidovaná a zaradená do najbližšieho prijímacieho konania). Podpísanú ju prinesieš alebo ju pošleš klasickou poštou na adresu niektorej zo šiestich regrutačných skupín. Alebo ju pošleš elektronicky na e-mailovú adresu ktorejkoľvek regrutačnej skupiny, nezabudni však pripojiť kvalifikovaný digitálny podpis. Zároveň regrutačnej skupine zašleš aj potvrdenie od lekára, že sa môžeš zúčastniť preskúšania z fyzickej zdatnosti (toto tlačivo si vytlač alebo ti ho poskytne regrutačná skupina). 

Odporúčame ti navštíviť niektorú zo šiestich regrutačných skupín (Košice, Prešov, Banská Bystrica, Trenčín, Nitra, Žilina), kde ti so všetkým poradia alebo potrebné dokumenty aj vytlačia. Rovnako môžeš navštíviť aj jedno z 25 miest prvého kontaktu, ktoré sa nachádzajú vo vojenských útvaroch v rámci celej SR, kde ti podajú pomocnú ruku a zároveň môžu byť k tebe bližšie - nemusíš ďaleko cestovať. Ich adresu nájdeš TU

Poštou ti potom príde pozvánka na prijímacie konanie, ktoré sa bude konať na Personálnom úrade OS SR v Liptovskom Mikuláši. Tú ti pošleme najneskôr 7 dní pred termínom, kedy k nám prídeš. Absolvuješ psychodiagnostické vyšetrenie a previerku fyzickej zdatnosti.

Ak splníš tieto prvé predpoklady, dostaneš termín na lekárske vyšetrenie do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – FN v Ružomberku a doložíš potrebné doklady regrutačnej skupine (ako napr. životopis, doklady o dosiahnutom vzdelaní a pod.). Príslušníci regrutačnej skupiny preveria, či spĺňaš aj ďalšie zákonné podmienky (ako bezúhonnosť, spoľahlivosť, vzdelanie a pod.), aby si sa mohol stať profesionálnym vojakom. 

Prijímacia komisia potom zo všetkých úspešných uchádzačov vyberie tých najvhodnejších. Úspešní kandidáti absolvujú základný vojenský výcvik v trvaní  8 týždňov a odborný výcvik v trvaní od 1 do 4 týždňov. Výnimkou sú všetci tí, ktorí už v minulosti vykonávali štátnu službu v OZ (ako príslušníci polície, finančnej správy, záchranných zborov alebo ako vojaci) a po rozhodnutí o prijatí nastúpia v určenom termíne priamo do vojenských útvarov. Po výcviku už nasleduje nástup na vojenský útvar. Konkrétnu pracovnú pozíciu sa dozvieš počas personálneho pohovoru na záver výcviku. Tá ti bude ponúknutá na základe tvojho vzdelania, odbornosti, skúseností a podľa výsledkov dosiahnutých vo výcviku.

Celý prijímací proces od podania žiadosti až po nástup na výcvik alebo na vojenský útvar môže trvať od 2 do 4 mesiacov, v závislosti priorít a potrieb doplnenia Ozbrojených síl SR.

Ak máš záujem, môžeš sa pozrieť aký máme plán vyhlásenia prijímacích konaní na najbližšie obdobie TU. Alebo aké sú vyhlásené prijímacie konania aktuálne TU.

       

 

Si rozhodnutý?