Ak sa chceš stať profesionálnym vojakom, je dôležitá aj Tvoja fyzická pripravenosť.

Ako sa pripraviť na fyzické testy ?

Budeš preskúšaný  v troch disciplínach, z ktorých jedna je povinná a dve voliteľné.

Povinná disciplína je beh na 12 minút.

Voliteľné disciplíny sú: 

a) člnkový beh 10 x 10 metrov alebo beh na 60 metrov,

b) ľah – sed s otáčaním trupu alebo zhyby na hrazde nadhmatom pre mužov alebo skok do diaľky z miesta pre ženy

Na začiatok je vhodné otestovať sa v domácich podmienkach, najlepšie za pomoci inej osoby, ktorá ti pomôže objektívne zhodnotiť tvoje výkony. Vyskúšaj si všetky disciplíny technicky správne podľa opisu. Častokrát si uchádzači vyberú nevhodnú disciplínu, ktorá im sedí menej, ako druhá z dvojice, ktorá je na výber. Ak máš možnosť vybrať si,  vyber si správne.  Svoje hodnoty si porovnaj s normami, ktoré sú potrebné aby si uspel. Teraz je čas zamerať sa na tréning vybranej disciplíny v ktorej máš najväčšie nedostatky.

Na všetky disciplíny je potrebné pripravovať sa s dostatočným predstihom (nie týždeň pred samotnými testami). Nie je správne, ak prídeš na testy s bolesťami svalov a celkovou únavou, len preto, lebo si si deň pred prijímacím konaním skúšal svoje najlepšie výkony.

Návrh tréningového plánu, ktorý si vieš prispôsobiť podľa seba a aktuálnej kondície.Dni voľna môžeš využiť na aktívnu regeneráciu (bicykel, turistika, plávanie, prechádzky). Ak budeš cítiť príliš veľkú únavu a záťaž na organizmus, je vhodné dať si deň voľna a zlepšiť proces regenerácie.

TRÉNINGOVÝ PLÁN (12. TÝŽDŇOV) muži

TRÉNINGOVÝ PLÁN (12. TÝŽDŇOV) ženy

Ak sa ti preskúšanie nepodarí, môžeš vykonať opätovné preskúšanie fyzickej zdatnosti v jednom opravnom termíne.

Opravný termín preskúšania fyzickej zdatnosti sa uskutoční najskôr po siedmich dňoch a najneskôr do 30 dní odo dňa vykonania previerky fyzickej zdatnosti.

Si rozhodnutý?